Ziņas:
-
24.05.2024
IR PUBLICĒTI SARAKSTI AR DARBA DEVĒJIEM 15 – 19 GADUS VECIEM JAUNIEŠIEM -
22.03.2024
IR PUBLICĒTI JAUNIEŠU VASARAS NODARBINĀTĪBAS PROGRAMMAS REZULTĀTI 13-14 GADUS VECIEM JAUNIEŠIEM -
12.03.2024
16.martā sāksies reģistrācija vasaras nometnēm bērniem un jauniešiem no daudzbērnu ģimenēm -
01.03.2024
IR PUBLICĒTI PAMATSARAKSTI SKOLĒNU VASARAS NODARBINĀTĪBAS PROGRAMMĀ 15-19 GADUS VECIEM JAUNIEŠIEM
Jaunumi:
-
17.03.2022
"Starpklubu orientēšanās sacensības" (galerija) -
09.03.2022
Brīvā laika klubs "Križi" (galerija) -
09.10.2021
9.oktobrī norisinājās FOTO ORIENTĒŠANĀS sacensības -
28.10.2019
IIC DINO nākošais aktivitāšu cikls
Afiša:
-
02.02.2024
15:00
TURPINĀS SALIEDĒŠANĀS PASĀKUMU CIKLS SKOLĒNU PAŠPĀRVALDĒM -
26.03.2023
D-POETRY DZEJAS SLAMS -
24.01.2023
16:00
Pielaiko deputāta krēslu -
12.12.2022
17:30
12.decembrī notiks jauniešu foto izstāde “Jauniešu acīm...”
10 aktuāli jautājumi un atbildes par mācību līdzekļu iegādi
Izglītības un zinātnes ministrijas speciālisti ir apkopojuši visbiežāk uzdotos jautājumus par mācību līdzekļu iegādi un sagatavojuši atbildes.
Kādus mācību līdzekļus finansē valsts?
No valsts budžeta līdzekļiem un valsts budžeta mērķdotācijām tiek finansēta izglītības valsts standartiem atbilstošas: mācību literatūras, pedagoga darba vajadzībām nepieciešamo metodisko līdzekļu, papildu literatūras (uzziņas literatūra) un digitālo mācību līdzekļu unresursu iegāde.
Vai valsts pienākums ir iegādāties arī darba burtnīcas visos mācību priekšmetos?
Mācību literatūra ir mācību grāmatas, tām pielīdzinātās darba burtnīcas un citi izglītības satura apguvei paredzēti izdevumi. Līdz ar to no valsts budžeta līdzekļiem var tikt apmaksātas tikai tās darba burtnīcas tajos mācību priekšmetos, kur tās pilda mācību grāmatas funkcijas un aizstāj to (piemēram, svešvalodā un sociālajās zinībās).
Kaut gan darba burtnīcas finansē valsts, skola tik un tā tās ir iekļāvusi sarakstā pie nepieciešamajiem mācību līdzekļiem.
Pašvaldība var iegādāties darba burtnīcas jebkurāmācību priekšmetā, ja šim mērķim ir finansējums un izglītības iestāde pamato darba burtnīcu nepieciešamību. Arī vecāku padome var lemt par citu mācību līdzekļu iegādi, tomēr šāds lūgums nevar tikt vecākiem izvirzīts kā obligāta prasība.
Ja skola nav iedevusi sarakstu, kas jāpērk bērnam, sākoties jaunajam mācību gadam, kas tieši man ir jāpērk?
Individuālie mācību piederumi, kas skolēnu vecākiem jānodrošina, ir - kancelejas preces, apģērbs un apavi, atsevišķu mācību priekšmetu (sports, mājturība un tehnoloģijas u.c.) obligātā satura apguvei nepieciešamais specifiskais apģērbs, apavi un higiēnas piederumi, materiāli, ko izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām. Piemēram, izejmateriāli, ar ko mājturības stundā skolēns apgūst veidošanu (plastilīns u.c.), vai rokdarbus (dzija, adāmadatas, diegi u.c.).
Kam jāiegādājas parastās rūtiņu, līniju burtnīcas, kura bērns lietos gan skolā, gan mājas?
Rūtiņu un līniju burtnīcas ir paredzētas konkrētam bērnam, tās ir bērna rīcībā un arī vēlāk pēc mācībām paliek bērna (ģimenes) īpašumā, tāpēc tās ir individuālie mācību piederumi. Minētās burtnīcas būtu jāiegādājas vecākiem, izņemot gadījumu, ja izglītības iestādes padome ir lēmusi citādi.
Skola jau maijā izsniedza sarakstu ar mācību līdzekļiem, kas jāiegādājas vecākiem. Ko darīt – pirkt vai nē? Vai man atdos iztērētos līdzekļus, ja esmu jau iegādājies darba burtnīcu?
Ir izglītības iestādes, kuras pavasarī izsniedza sarakstu vai kuru mājaslapās atrodama informācija ar mācību līdzekļiem, kurus vecākiem vēlamsiegādāties, bet tā nevar būt obligāta prasība.
Vecākiem kopā ar pedagogiem jāizvērtē, kā iegādātos mācību līdzekļus efektīvi izmantot mācību procesā.
Vai darba burtnīcas, beidzoties mācību gadam, bērnam būs jāatdod skolai atpakaļ?
Darba burtnīcas nebūs jānodod, tās paliks katram skolēnam. Nav pieļaujams, ka darba burtnīcas tiktu aizpildītas ar zīmuli, lai pēc tam izdzēstu un to pašu burtnīcu dotu lietot tālāk citam bērnam.
Draugu bērni mācās citā Latvijas novadā un viņiem skola nodrošina daudz labākus mācību līdzekļus, un pat slēpes. Kāpēc radīta šāda nevienlīdzīga situācija?
Ikvienā izglītības iestādē tiek nodrošināta valsts noteiktajam standartam atbilstoša izglītība. Bet, protams, materiāli tehniskā bāze dažādās pašvaldībās atšķiras, jo atšķiras pašvaldību finanšu iespējas. Ja skola ir apstiprinājusi savu mācību programmu, piemēram, sportā iekļaujot slēpošanu kā obligātu mācību satura sastāvdaļu, tad skolā arī tiek nodrošinātas slēpes. To nosaka katra skola, valsts standarts to nenosaka.
Vai skolas ir tiesīgas pieprasīt vecākiem ziedojumus, motivējot – jums šogad nav jāpērk darba burtnīcas?
Ziedojums var būt tikai brīvprātīgs, un ziedošanas iniciatori var būt tikai paši vecāki (vai vecāku izveidota institūcija vai organizācija).
Skolas ir neziņā, kad tām ieskaitīs papildu finansējumu. Vai tas nozīmē, ka ir apdraudēts mācību process?
2013.gadam valsts mērķdotācija mācību literatūras iegādei skolām jau ir ieskaitīta. Mācību process var sākties ierastā ritmā, jo pedagogs plāno savu darbu, ņemot vērā pieejamos mācību līdzekļus, papildu literatūru un cita veida materiālus.
Papildlīdzekļu pieejamība atkarīga no finanšu pārdales lēmumu pieņemšanas (FM). 13.augustā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas iesniegto pieprasījumu finansējuma pārdalei, lai nodrošinātu mācību līdzekļu iegādi. Jau tuvākajā laikā pašvaldības tiks informētas par konkrēto papildu finansējuma apmēru. Finansējums pašvaldībām un privātajām izglītības iestādēm tiks pārskaitīts septembrī.
Informāciju sagatavoja
Inta Stīpniece,
Izglītības un zinātnes ministrijas
Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļa
vadītāja vietniece
prese@izm.gov.lv,
67047834