Wkltyf--_400x400_original

Latvijas Republikas Saeimā tiek virzīti grozījumi Augstskolu likumā. Viena no svarīgākajām izmaiņām šajā likumā ir tā, ka, lai augstākās izglītības iestāde varētu saglabāt universitātes statusu, būs nepieciešami vismaz 4000 studentu, pretējā gadījumā tā tiks pārkvalificēta par augstskolu. Šis kritērijs tieši skar Daugavpils Universitāti, tāpēc DU un Daugavpils pilsētas domes vadība ir uzsākušas ciešu sadarbību, lai nepieļautu šīs izmaiņas.

Kvantitatīvais kritērijs, saskaņā ar kuru universitātes statuss ir atkarīgs no studējošo skaita, nekādi nav saistīts ar Eiropas augstākās izglītības sistēmas principiem – šī ideja ir radusies vienīgi Latvijas valdības līmenī. Jāpiebilst, ka visām citām augstākās izglītības iestādēm šāds plānotais studentu skaita slieksnis ir atcelts, bet universitātēm saglabāts. Tāpēc izmaiņas var skart ne vien DU, bet arī Liepājas Universitāti.

Universitāte – tā nav tikai augstākā izglītība un kadru sagatavošana dažādām nozarēm, bet arī zinātniskā darbība. Daugavpils Universitātes statusa maiņa var negatīvi ietekmēt gan darbu pie zinātniskajiem projektiem un zinātnieku kopienu, gan arī jaunu pētnieku sagatavošanu un ienākšanu reģionā.

Diskusijas par Augstskolu likumu un nekorektas publikācijas par šo jautājumu plašsaziņas līdzekļos ietekmē arī DU studentu motivāciju. Tomēr, lai kāda būtu notikumu attīstība, pašreizējie universitātes studenti saņems pilnvērtīgu izglītību un diplomu (saskaņā ar ierosinātajām izmaiņām paredzēts 3 gadu pārejas periods). Tas arī nekādi neietekmēs universitātes izglītības potenciālu – turpinās darbs pie jaunu programmu veidošanas, pasniedzēji nepārtraukti uzlabo savu kvalifikāciju.

Daugavpils Universitātes un pilsētas domes pārstāvji uzsver, ka cīņa par universitātes statusu turpinās. Augstskolu likuma grozījumi noslēdzošā, trešajā lasījumā tiks skatīti šī gada aprīļa beigās – maija sākumā. DU vadība pateicas par atbalstu saviem bijušajiem un esošajiem studentiem, pašvaldībai, Latgales plānošanas reģionam un Saeimas deputātiem, kuriem nav vienaldzīgs Latgales liktenis un kuri iestājas pret minētajiem likuma grozījumiem. 9. martā šis jautājums tiks skatīts arī parlamenta Latgales apakškomisijā. Šobrīd galvenais uzdevums ir izslēgt no likumprojekta kvantitatīvo kritēriju universitātēm.

Šogad Daugavpils Universitāte svinēs savu 100. jubileju un cer uzsākt savas darbības jauno gadsimtu, būdama nozīmīgs Daugavpils pilsētas intelektuālais spēks un Latgales reģiona izglītības un zinātnes centrs. Tāpēc šobrīd universitātei ir nepieciešams visu cilvēku un organizāciju atbalsts, kuriem nav vienaldzīgs tās liktenis.

Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.